info@yuceltonguc.k12.tr +90 232 766 11 23

Doğada Liderlik ve Serüven Eğitimi

Doğada Liderlik ve Serüven Eğitimi

Eğitimi programı, katılımcılara hayatlarının her aşamasında kullanabilecekleri liderlik becerilerini uygulamalı bir şekilde aktarmayı amaçlar ve bunu gerçekleştirirken katılımcıların doğayı ve bize sunduklarının kıymetini derinlikli öğrenmesini, çevre bilincini geliştirerek topluma yararlı, aktif ve öncü bireyler olmalarını odağına alır. Katılımcıların uygulamalı ve interaktif bir öğrenme ortamında yeteneklerini keşfetme ve ortaya koyma imkanı sunar.

programında doğal çevre; keşif ve deneyimleme ortamı olarak kullanılacak ve çok çeşitli yeteneklere sahip katılımcılarımız, hangi cinsiyette ve yaşta olurlarsa olsun, daha yüksek bir farkındalığa ulaşma şansı yakalayacaklar.

Doğada geçirdiğimiz sürenin ciddi ölçülerde azalması, ailemizle ve arkadaşlarımızla kaliteli zaman geçirememe ve dijital hayatımızda dengeyi sağlayamama gibi etmenler stresimizin artmasına ve günlük hayatımızın sürdürülebilir olmaktan çıkmasına, ilişkilerimizin ve çevremizin bu durumdan negatif yönde etkilenmesine sebep olabiliyor.

Bu programla katılımcılarımızın doğayla ve kendi doğaları ile yeniden bağ kurmalarına yardımcı olmayı umuyoruz. Bu motto ile özenle oluşturulan program içeriği;

 

  • Liderlikte sorumluluklar – Etik ve Ahlak
  • Çevreye karşı sürdürülebilir toplumsal bir bakış açısı ortaya koyma
  • Uygulama ve Eğitim Teknikleri
  • Grup İşleyişi
  • Çatışma Çözümü
  • Oryantiring, Barınak Yapımı, Ekipman Güvenliği & Tırmanış
  • Test Parkuru Uygulaması ve Yönetimi
  • Temel Yetenekler (takım çalışması, bağımsızlık ve iletişim)

 

RCSummer farklı yollarla katılımcılarına çevre bilincinin önemini her fırsatta vurgular. Yemek israfı yapmamayı, geri dönüşümü ve yeniden kullanılabilirliği öğretir. Yemekhanemizde sağlıklı yiyecekler verilir ve masalar aile düzeninde, beraber kurularak yemek düzeni hazırlanır, yemek servisi yapılır ve sofra kaldırılır. Yemek israfını önlemek ve yeteri kadar yemek alımını desteklemek için grupların artık yemekleri her gün hep birlikte tartılır. Programda, artık materyaller ve kullanılabilir çöpler sanat aktivitelerinde tekrar kullanılır.

 

Toplum Kaşifleri : RCSummer ekibi her yaz yeni toplumsal projeler tasarlar. “Community Explorers” kapsamında, katılımcıların yaşadıkları kent ve topluma dair farklı güncel konularda bilinçlenmesi amaçlanmaktadır. Programın bu ögesi, çevre ve sosyal konularda gönüllü çalışmanın ve kişisel girişimin önemini vurgular. Projeler katılımcıların rahat bir şekilde kendilerini ifade edebilecekleri farklı sanat aktiviteleri içerirler.

 

ApprentIstanbul : Bu aktivitemiz ile katılımcıların yaşadıkları kent ve topluma dair farklı güncel konularda bilinçlenmeleri, birer “toplum kaşifi” haline gelmeleri amaçlanmaktadır. Katılımcılarımız, merak ettikleri mesleklerin gerçek hayatta nasıl bir karşılığı olduğunu keşfedecekler, bazen ustaların mekanlarını ziyaret ederek, ustalarla tanışacaklar, bazen şehirde bu meslekle ilgili keşfe çıkacaklar.